تازه ها
خانه » گفت و گو » آلودگی هوا تقصیر ما نیست
آلودگی هوا تقصیر ما نیست

آلودگی هوا تقصیر ما نیست

 به فکر رئیس جمهور شدن نیست؛​ برخی ماموریت دارند بهترین اقدامات او را به بدترین ها تبدیل کنند؛  است ‌؛ احتمال  انتخاب مجدد آقای حسن روحانی را به عنوان رئیس جمهور بعدی کم نمی داند و معتقد است،تنها گزینه جدی جریان اعتدال و اصلاحات ​ ​آقای روحانی است ​،​ برای افکار عمومی ارزش قائل است ‌و تاکید می کند که​ آلودگی هوا در حدود سه سال گذشته کاهش داشته است؛این ها برخی از محورهای گفت و  گوی ما با معصومه ابتکار،رئیس سازمان حفاظت محیط زیست است ​مدیری که این روزها با  شدت گرفتن آلودگی هوا افکار عمومی تلاش هایش را بیش از گذشته به چالش می کشد.

 • ·      چقدر نگاه و سیاست دولت ها را در بهبود شرایط محیط زیست مهم می دانید؟

‌ دولت ها بنابر گرایش سیاسی خود با مقوله محیط زیست تفاوت دیدگاه، فاصله یا قرابت پیدا می کنند. شاید جدای دوران جنگ و سازندگی به خاطر فشار های دیگر خیلی به مسائل زیست محیطی پرداخته نشد البته این مساله نیز جای نقد دارد که چرا در آن دوران خیلی خوب به مسائل محیط زیستی توجه نشد،اما در دوران اصلاحات محیط زیست جدی  گرفته شد سبب ایجاد فرصت های خوبی برای کشور شد،اما در دولت آقای احمدی نژاد در بحث محیط زیست با فرود روبه رو هستیم و صورت مساله پاک شد این نشان می دهد رابطه ای در این خصوص وجود دارد.

اما دوباره در دوران که جریانی سر کار آمد که با اعتدال و اصلاحات نزدیک بود به مسائل محیط زیست بیشتر توجه شده و در واقع   رئیس جمهور ​خیلی جدی و عمیقا و با نگاه فلسفی و سیاسی خود موضوع محیط زیست را پیوند داده است.یعنی برخورد تصنوعی ندارد که بخواهد از محیط زیست استفاده تبلیغاتی کند.

 • ·      اما با این وجود از شما نیز انتقاد می شود که بیشتر به سیاست می پردازید این انتقاد رادرست می دانید؟

‌ مشخص است که فرصت زیادی برای فعالیت سیاسی ندارم، اما اینکه خط مشی سیاسی دارم مشخص است و اینکه پیشینه سیاسی دارم قابل انکار نیست.

اما برای این موضوع طراحی می کنند دوسال پیش نشست دانشجویی داشتیم بعد از آن گروه های خاصی ماجرایی را با برنامه ریزی قبلی طراحی کردند و پرچم امریکا را در مسیر  عبور من پهن گذاشته دوربین هایشان را هم در مقابل محل عبورم گذاشتند ​و از این عکس بارها و بارها طیف ضد انقلاب علیه من استفاده می کنند که خانم ابتکار پا روی پرچم امریکا می گذارد یا گروگانگیر است.

خیلی جالب است که انتقادات در داخل با خارج از کشور هماهنگ است و اما نمی دانم چگونه بایکدیگر هماهنگ می شوند ،اما باید این موضوع چه نتیجه و حاصلی دارد یعنی مشکل کشورما با رد شدن یک مسئول از روی پرچم امریکا حل می شود؟

 • ·      با این حال اگر ریاست جمهوری آقای روحانی برای دوره بعد تکرار شود چه اولویت ها را دنبال خواهید کرد؟

باید منتظر بود و دید چه اتفاقی خواهد افتاد و پیش بینی دور و درازی است فعلا تمام تلاشمان این است که برنامه های محیط زیست را نهادینه کنیم به نحوی که هر دولتی سرکار آمد نتواند مسیر اصولی راتغییر بدهد ما از این بابت خیلی آسیب خوردیم‌ محیط زیست مقوله سیاسی نیست.مساله ای است که باید همیشه در اولویت باشد.یعنی کشور در ریل درستی قرار بگیرد.یعنی همه دستگاه برنامه برایمحیط زیست داشته باشند.

 • ·      می گویید سعی دارید همه چیز را نهادینه کنید،اما وقتی نگاهی به معاونان شما می اندازم هیچ کدام آنها از بدنه سازمان حفاظت محیط زیست نیستند!
 • چرا از داخل سازمان هم هستند. مثلا آقای دکتر دبیری(معاون محیط طبیعی سازمان)
 • ·      ایشان که چند سالی است بازنشسته شده اند و اخیرا دوباره دعوت به کار شده اند،مساله اینجاست که با رفتن شما این مدیران تغییر خواهند کرد!
 • ‌ هر شخصی بیاید ممکن است بخواهد تیم خود را بچیند. اتفاقا   برخلاف انتقادات بالای ۹۵درصد از مدیرانم از خود بدنه سازمان هستتند.
 • ·      آیا درمورد معاونین تان هم به همین شکل است؟
 • آقای دکتر دبیری از بدنه سازمان است، آقای مجابی (معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس ) و آقای متصدی (معاون محیط زیست انسانی) نیز دوره قبلی مدیر سازمان بوده و الان هم هستند. مهم این است که بتوانیم جوابگوی مسائل باشیم ما در بحث آلودگی هوا و محیط انسانی شرایط بسیار سختی را داشتیم.
 • ·      واقعا در بدنه سازمان شخصی در حد معاون نبود که شما از او استفاده کنید؟

لابد نبوده و تشخیص من این بوده است الان هم بیشتر مدیران از بدنه سازمان هستند یعنی هرجایی که توانستیم از بدنه سازمان استفاده کرده ایم.اتفاقا این موضوع باعث شده امیدبه ارتقاء شغلی برای خیلی از افراد باشد،اما جاهایی  که امکان آن وجود نداشته معطل نشده ایم تا کار بخوابد.

 • ·      در رابطه با مدیران استانی خود چقدر از سوی استانداران و نمایندگان مجلس تحت فشار هستید؟

برای انتخاب آنها  اصلا تحت فشار نیستیم و در کمیته ای خاص انجام می گیرد و خدا را شکر مدیران توانمندی در استان ها داریم هرچند براساس سیاست های دولت ما با استاندران هماهنگ می کنیم.

 • ·      این سیاست به ضرر محیط زیست نیست؟

نه انتخاب مدیران استانی به عهده ماست مدیر توجیه شده که باید قوانین و مقررات محیط زیست را بدور از هرگونه مماشات انجام بدهد.

 • ·      اما به نظر می رسد تحت فشار هستید تا برخی مدیران استانی را تغییر دهید؟

ممکن است فشار باشد اما اینکه چقدر به این فشارها بها بدهیم مهم است،ما برای خیلی از طرح هایی که با ضوابط محیطی زیستی همخوانی ندارد تحت فشار هستیم.

 photo323317858529552944

 • ·      مدتی پیش فیلم نشست خبری یکی از معاونان شما حاشیه ساز شد و محیط زیست اعلام کرد که فیلم دستکاری شده است واقعا چرا چنین مسائلی پیش می آید؟

چند بار فیلم های من نیز دستکاری شده است یکبار د دوران آقای ضرغامی درباره تالاب جازموریان صحبت می کردم و به استان سیستان و بلوچستان اشاره کردم اما بلوچستانش در فیلم حذف شد و ماجرا داشت تبدیل به مساله قومی بدل می شد و بعد از چند روز فیلم اصلی را منتشر کردند و گفتند چون زمان کم بوده اینکار را انجام داده اند

همین کار هم درمورد آقای متصدی(معاون محیط زیست انسانی)  انجام شد تا به نظر برسد ایشان گفته اند الودگی هوا طبیعی است.

 • ·      ولی بهتر نیست ایشان در نشست های خبری موضوعات را به زبان ساده تری توضیح بدهند تا چنین برداشت های نشود.

دو حالت وجود دارد یکی اینکه ما باید بشکلی صحبت کنیم که عامه مردم متوجه آن بشوند بخشی هم به این مربوط می شود مباحث محیط زیست علمی و بسیار پیچیده است و اصلا نمی توان   ​ به خاطر ساده سازی ابعاد علمی آن را نادیده گرفت  چون اشکال پیش می آید برای فهم مخاطب باید توضیح داد این پدیده اینورژن اتفاقی که می افتد کاملا طبیعی است و دست کسی نیست. کاری که می شه کرد کاهش آلودگی است و تولید آلاینده ها را کم کرد و این یعنی برنامه کاهش آلودگی هوا.

آلودگی هوا تقصیر محیط زیست نیست، تقصیر افراد تک سرنشین تقصیر صنایعی است که شرایط هوا را رعایت نمی کنند اگر بخواهمی مقصر پیدا کنیم همه مقصریم خیلی ها خانه خود را بیش از حد گرم می کنند. معاینه فنی موتور خانه الزامی شده است در قانون هوا.

 • ·      اشاره کردید که خیلی زود است درباره ریاست جمهوری دوباره آقای روحانی صحبت کنیم،چرا احتمالش را کم می بینیند؟

اصلا این احتمال را پایین نمی بینم،تنها گزینه جدی جریان اعتدال و اصلاحات آقای دکترروحانی هستند هیچ شکی دراین مساله نیست و خوشبختانه دستاورد ها و پیشرفت هایی که دراین دوره اتفاق افتاده جوانان را امیدوار کرده   و این تصور در نتخبگان و دانشگاهیان هست که اگر فرصت ۴ سال دیگر به دکتر روحانی داده شود می تواند بسیاری از مشکلات کنونی را پشت سر بگذاریم و دوره و عصر نوینی را برای ایران تعریف کنیم دراین مسائل تردید واقعا  تعللی نخواهد بود از جهت تلاش برای اینکه در انتخابات آتی آقای روحانی بتوانند برای بار دوم انتخاب شوند.

 • ·      با توجه  نقش سیاسی که از شما سراغ داریم اگر این مساله رجال سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری برداشته شود شما کاندید ریاست جمهوری می شوید؟

نه اصلا من چنین برنامه ای ندارم و در مخیله و ذهنم هم چنین مساله نیست.

 • ·      یعنی اگر این مساله برطرف شودشما به آن فکر نمی کنید؟

الان هیچ تصوری برای این موضوع ندارم به اندازه کافی درگیر مسائل مرتبط با محیط زیست آلودگی وهوا گرد و غ بار و تالاب و غیره و غیره و دارم

 • ·      در سال های آینده چه؟

نه اصلا چنین تصوری نداریم اهل این گونه بلند پروازی ها نیستم.‌

 • ·      مدتی پیش نشان خرس طلایی را از سوی یکی از سازمان های فعال در حوزه حقوق حیوانات گرفتید فکر می کنید این‌قدر برای دفاع از حقوق حیوانات تلاش کرده اید؟

آنهایی که این نشان را دادند حتما این فکر را می کردند چنین  محاسباتی را داشته اند. برای من مایه افتخار بود چون ذاتا به فعالیت مراکز مردم نهاد اعتقاد داریم دراین دوره تلاش کردیم و لایحه را برای حمایت از حقوق حیوانات آماده کردیم.

 • ·      اما این لایحه هنوز به مجلس نرسیده است؟

خوب در دولت روی آن کار می شود و دست ما نیست ما کار خود را بخوبی انجام داده ایم

 • ·      و حرف آخر

در فضایی که عده ای تلاش دارند فضای رسانه ها را خاکستری کنند نقش رسانه های آزاد ومستقل خیلی مهم است در اطلاع رسانی و نقد صحیح مردم حق دارند در مسائل محیط زیست واقعیت را بدانند.

 • ·      اما   مدیران شما زیاد رسانه ای نیستند و اگر مدیران شما این روزها در صدا و سیما بیشتر دیده می شوند به خاطر تغییر رویکرد صدا و سیماست.

مدیران ما خیلی درگیر کار هستند و حجم کارمان زیاد شده است بله رویکرد رسانه ملی در دوران آقای عسکری خیلی بهتر شده البته بخش خبر سیما اصلا با ما همراهی ندارد، ولی در مجموع رسانه همراهی بسیار خوبی دارد باید ادامه پیدا کند، اخیر نیز مقام معظم رهبری تاکید کردند که رسانه ملی باید در بحث محیط زیست اطلاع رسانی کند.

 

مهدی آیینی

 

 به فکر رئیس جمهور شدن نیست؛​ برخی ماموریت دارند بهترین اقدامات او را به بدترین ها تبدیل کنند؛  است ‌؛ احتمال  انتخاب مجدد آقای حسن روحانی را به عنوان رئیس جمهور بعدی کم نمی داند و معتقد است،تنها گزینه جدی جریان اعتدال و اصلاحات ​ ​آقای روحانی است ​،​ برای افکار عمومی ارزش قائل است …

این بازبینی را بررسی کنید

رای کاربر: 4.83 ( 14 نظر)
0

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا