تازه ها
خانه » گزارش » تیر خلاص چینی‌ها به ذخایر دریایی ایران در دریای عمان
تیر خلاص چینی‌ها به ذخایر دریایی ایران در دریای عمان

تیر خلاص چینی‌ها به ذخایر دریایی ایران در دریای عمان

صید ترال سال‌هاست که در بسیاری از کشور‌ها ممنوع شده یا برای آن محدودیت‌های زیادی درنظر گرفته می‌شود؛ زیرا در این روش تورهایی با چشمه‌های کوچک را به آب می‌اندازند و به وسیله شناور آنها را می‌کشند در نتیجه نه‌تنها انواع آبزیان و سخت‌پوستان در آن به دام می‌افتند، بلکه به بستر دریا نیز آسیب می‌رسانند. علاوه بر این آنها بچه ماهی‌های صید شده و دیگر گونه‌های به دام افتاده را که هدف صیدشان نبوده پس از کشتن به دریا برمی‌گردانند.

این روش صیادی در کشورمان نیز ممنوع است و سازمان حفاظت محیط‌‌زیست با صیادانی که از این روش استفاده کنند، برخورد می‌کند اما مسئله اینجاست که این برخورد فقط به صیادان ایرانی محدود می‌شود و شناورهای بزرگ چینی برای خود حیاط خلوت مناسبی پیدا کرده‌اند.

به همین‌خاطر اگر این روزها پای درد دل صیادان ایرانی در جنوب کشور بنشینید، می‌شنوید که آنها برای امرارمعاش با سختی و خطرات بیشتری روبه‌رو شده‌اند؛ برای نمونه باید با قایق‌های کوچک‌شان مسافت بیشتری از ساحل دور شوند تا شانسی برای ماهیگیری داشته باشند اما این فاصله گرفتن بیش از حد از ساحل برای آنها خطراتی مانند غرق شدن و اسیر شدن از سوی دزدان دریایی را به همراه دارد.

محیط‌زیست تجهیزات ندارد

ماجرای قانون شکنی و جولان کشتی‌های چینی در آب‌های ایران و صید ترال از سوی آنها را وقتی با پروین‌ فرشچی، معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست در میان می‌گذاریم، او ماجرا را تأیید می‌کند و در گفت‌وگو با همشهری می‌افزاید: سازمان حفاظت محیط‌زیست هشدارهای لازم را در این خصوص به سازمان شیلات داده و آنها باید مانع فعالیت کشتی‌های چینی شوند. او ادامه می‌دهد: کشتی‌های چینی با صید ترال به مرگ گونه‌های جانوری دامن می‌زنند؛

به همین دلیل با سازمان شیلات جلسه‌ای برگزار و مطرح کردیم که چنین اتفاقی می‌افتد. فرشچی با اشاره به اینکه سازمان شیلات ادعا می‌کند که صید ترال انجام نمی‌شود، تصریح می‌کند: متأسفانه ما کشتی و تجهیزات لازم برای پیشروی در دل دریا، بازدید و انجام بازرسی میدانی از کشتی‌های چینی را در اختیار نداریم.

اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست از امکانات لازم برای رسیدگی به این مسئله برخوردار نیست، مسئله‌ای تأسف‌بار است که آب پاکی را روی دست آنهایی می‌ریزد که ادعا می‌کنند امکانات لازم برای حفاظت از محیط‌زیست را در اختیار این سازمان قرار داده‌اند .

تهدید معیشت ماهیگیران بومی

«کشتی‌های چینی به بهانه تحقیقات و بررسی ذخایر خیارهای دریایی(این جاندار بدنی چرم‌مانند دارد و بیشتر در کف دریاها زندگی می‌کند و نامگذاری آن به‌خاطر شکل خیار مانند آن است) وارد دریای عمان شده‌اند.» این حقیقتی است که محمدرضا فاطمی، کارشناس اکوبیولوژی آب و دریا در گفت‌وگو با همشهری از آن پرده برمی‌دارد و می‌افزاید:

کشتی‌های چینی با صید ترال در حق محیط‌زیست کشور جنایت می‌کنند. آنطور که او توضیح می‌دهد، کشتی‌های چینی شبانه‌روز صید ترال انجام می‌دهند و به این شکل کف دریا را جارو می‌کنند. درواقع کشتی‌های چینی با تغییر ارتفاع تورهای خود آنها را به بستر دریا هدایت کرده و تمامی گونه‌های آبزی و سخت‌پوست را به دام انداخته و موجب مرگ آنها می‌شوند. فاطمی ادامه می‌دهد: آنها با صید آبزیانی مانند ماهی مرکب درآمد بسیاری به‌دست می‌آورند.

آثار مرگبار این صید مدتی است که تأثیرش را روی زندگی صیادان بومی گذاشته و تا مدتی دیگر نیز سبب از بین رفتن دارایی‌های یک ملت خواهد شد؛ به همین‌خاطر مسئولان شیلات باید مانع فعالیت این کشتی‌ها شده و شرایطی را ایجاد کنند تا سازمان حفاظت محیط‌زیست امکان دسترسی به این شناورها را پیدا کرده و فعالیت آنها را بررسی کند.

مهدی آیینی

صید ترال سال‌هاست که در بسیاری از کشور‌ها ممنوع شده یا برای آن محدودیت‌های زیادی درنظر گرفته می‌شود؛ زیرا در این روش تورهایی با چشمه‌های کوچک را به آب می‌اندازند و به وسیله شناور آنها را می‌کشند در نتیجه نه‌تنها انواع آبزیان و سخت‌پوستان در آن به دام می‌افتند، بلکه به بستر دریا نیز آسیب …

این بازبینی را بررسی کنید

رای کاربر: 4.8 ( 1 نظر)
0

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا