تازه ها
خانه » یادداشت » پدربزرگ و مادربزرگ‌ها را دریابید
پدربزرگ و مادربزرگ‌ها را دریابید

پدربزرگ و مادربزرگ‌ها را دریابید

مهدی آیینی

مهدی آیینی

25درصد سالمندان زیر خط فقر هستند» این آمار تلخ، ولی واقعی است که روز گذشته رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان این آمار را اعلام کرد. با توجه به همین آمار می توان پی برد که دست خیلی از پدر بزرگ و مادربزرگ ها این روزها خالی است، پدربزرگ و مادربزرگ هایی که با توجه به سن و سالاشان و رفت و آمد هایی که در منزلشان است، بایداز رفاه بیشتری برخوردار باشند، اما این آمار به همین جا ختم نمی شود.

باید اضافه کرد که یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از سالمندان کشور نیز تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی هستند، این در حالی است که ۹۰ درصد از جمعیت سالمندان کشور به همراه خانواده های خود زندگی می کنند.

افزون بر این ۷۰ درصد سالمندان کشور در خانه های ملکی و ۳۰ درصد هم در خانه های استیجاری روزگار می گذرانند، از این گذشته اکنون ۲/۸ درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند، بنابراین با توجه به این که تعداد این افراد در کشور کم نیست و پیش بینی کارشناسان این است که تا مدتی دیگر به تعداد سالمندان کشور اضافه می شود، باید تاکید کرد که درست نیست این افراد بعد از یک عمر کار و تلاش برای هزینه های اولیه زندگی خود با مشکل روبه رو باشند.

علاوه براین در فرهنگ ما هم همیشه تاکید شده که احترام این عزیزان را نگه داریم، به همین دلیل باید از مسئولان پرسید چرا تا کنون این توصیه و سفارش ها در حد حرف باقی مانده و قدم های جدی برای عملی کردن آنها در جامعه برداشته نشده است یا چرا با این که مسئولان می دانند تا چند سال آینده جمعیت سالمندان کشورمان بیشتر می شود، فکری برای تامین رفاه آنها نکرده اند.

به نظر می رسد این روزها که دولت جدید کار خود را تازه شروع کرده است، باید مسئولان در برنامه های خود به این قشر آسیب پذیر توجه بیشتری داشته باشند.

مهدی آیینی/جام جم

درباره‌ی گزارشک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا