تازه ها
خانه » گزارش » سود سالانه ۳ میلیارد دلاری قاچاقچیان ایرانی از مواد مخدر
سود سالانه ۳ میلیارد دلاری قاچاقچیان ایرانی از مواد مخدر

سود سالانه ۳ میلیارد دلاری قاچاقچیان ایرانی از مواد مخدر

۸۰۰ هزار قاچاقچی مواد مخدر مصرفی معتادان کشور را تامین می کنند

روز گذشته برنامه «مناظره» با موضوع مواد مخدر در کشور بار دیگر روی آنتن رفت. در این برنامه که با حضور پنج مهمان برگزار شد، سعی براین بود که اولویت برخورد با مواد مخدر مشخص شود، زیرا نظرسنجی این برنامه نیز به این شکل طرح شده بود که بینندگان بین دو گزینه مبارزه با عرضه و تقاضای مواد مخدر، یکی را انتخاب کنند. در این بین کارشناسان دعوت شده به برنامه نظرات مختلفی داشتند، اما در نهایت بیش از ۶۵ درصد از شرکت کنندگان در نظر سنجی برنامه تاکید کردند که باید اولویت، مبارزه با عرضه مواد مخدر باشد.
در ابتدای مناظره، حمیدرضا جلایی پور، جامعه شناس و دانشیار گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران، گفت: سوال اینجاست که چرا آمار معتادان در کشور بالارفته است.
جلایی پور ادامه داد: به نظر من بزرگ ترین نهادها و سازمان های کشور حاکمیتی است و این نهاد ها با مانیتور کردن آسیب های اجتماعی کار نمی کنند.
وی یادآور شد: میزان معتادها مساله مهمی در کشور است، زیرا در این میان بین دو تا چهار میلیون اختلاف نظر وجود دارد. البته رابطه ای هم بین اعتیاد و بیکاری وجود دارد.
این درحالی است که تعداد آمار بیکار نیز به طور قطعی مشخص نیست، زیرا برخی از کارشناسان تعداد بیکاران را سه و برخی نیز پنج میلیون نفر تخمین می زنند. به همین دلیل و به طور قطع مهار مشخص نشدن میزان بیکاری در کشور می تواند به افزایش تعداد معتادان در کشور دامن بزند.
باید هشدار داد تا زمانی که همه ارگان های کشور شناخت دقیقی روی آسیب های اجتماعی نداشته باشند، نمی توان امیدوار بود که مشکلی نظیر اعتیاد در کشور مهار شود.
بابک دین پرست، معاون کاهش تقاضا و مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری درخصوص این که چرا آمار مشخصی در این حوزه وجود ندارد، بیان کرد: آمار سازمان ملل نیز به این شکل است و می گوید بین ۱۳۰ تا ۲۴۰ میلیون معتاد در جهان وجود دارد.
به گفته وی، معتادان خیابانی را می توان شمرد ولی معتادان یقه سفید قابل شمارش نیستند.
دین پرست تاکید کرد: بر اساس آماری که سال ۹۱ جهاد دانشگاهی تهیه کرد، تعداد معتادان کشور یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر است.

از سنتی به صنعتی
این در حالی است که تقاضا برای مصرف مواد مخدر در کشور به سمت مواد مخدر صنعتی پیش می رود و متاسفانه موادی نظیر شیشه در کشور تولید می شود و به نظر می رسد برای کنترل مصرف کنندگان چنین موادی باید روی فرهنگ سازی و آگاه کردن خانواده ها سرمایه گذاری کرد، زیرا مواد اولیه مخدر شیشه نیازی به عبور از مرزهای کشور ندارد و در داخل کشور وجود دارد.

دلیل مصرف؛ کسب لذت و تفریح
معاون کاهش تقاضا و مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری اظهار کرد: ما در کاهش عرضه ابتکار عمل نداریم، کنترل و مدیریت چرخه نیز در اختیار ما نیست. ما در همسایگی افغانستان هستیم؛ کشوری که ۸۰ درصد تریاک جهان را تامین می کند.
وی در ادامه با بیان این که ده میلیون نفر در جهان قاچاق مواد مخدر را در دست دارند، گفت: این افراد نیز با ما مذاکره نمی کنند. به گفته دین پرست، یکی دیگراز دلایل رشد مصرف مواد مخدر در کشور این است که قاچاقچیان سود زیادی می کنند. برای نمونه قاچاقچیان ایرانی سالانه سه میلیارد دلار سود به دست می آورند.
وی تاکید کرد: اولین هدف ما باید مصون نگهداشتن جامعه سالم باشد.
دین پرست به بررسی علل تمایل مخاطبان به مصرف مواد مخدر اشاره و بیان کرد: براساس بررسی های ما در سال ۹۰ کسب لذت، کنجکاوی و تفریح از عمده دلایل مصرف کنندگان بوده است.
به گفته وی، ۸۰۰ هزار قاچاقچی مواد مخدر یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتاد کشور را تامین می کنند، این درحالی است که برخی معتادان، قاچاقچی نیز هستند.
براساس آمارهای موجود، در سال ۸۴ روزانه ۱۳ نفر به دلیل مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست می دادند، این درحالی است که در سال گذشته ۳۸۵۰ نفر به دلیل مصرف مواد مخدر فوت کرده و بر اساس آمار در این سال روزانه هشت نفر جان خود را از دست دادند.

مصرف ۱۷ درصدی در ایران
سومین کارشناسی که در برنامه پشت تریبون رفت، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بود. به نظر او اعتیاد بیماری اجتماعی است و وقتی نرخ طلاق و دیگر مشکلات اجتماعی در جامعه افزایش پیدا کند آمار اعتیاد نیز افزایش می یابد.
وی با بیان این که تا سال ۷۶ تمرکز مبارزه بر عرضه مواد بود، عنوان کرد: آن موقع ما کمتر از ۵ درصد موفقیت داشتیم و وقتی رویکرد را تغییر دادیم، سطح موفقیت رشد بیشتری داشت. به گفته این نماینده مجلس، اکنون ۱۷ درصد مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود، در کشور به مصرف می رسد، این در حالی است که کشور هزینه زیادی هم بابت ترانزیت مواد مخدر متحمل می شود.
قاضی زاده با بیان این که مواد مخدر جدید در خانه و آشپزخانه ها قابل تولید است، بیان کرد: این ماجرا کار را برای برخورد با شبکه های مافیایی سخت می کند.
به نظر می رسد برای مقابله با تولیدکنندگان مواد مخدر در کشور فضا باید برای تولیدکنندگان ناامن شده و از طرفی استفاده از خدمات در حوزه درمان افزایش پیدا کند.

در مبارزه موفق نبوده ایم
موسی قربانی، مستشار دیوان عالی کشور و کارشناس مسائل حقوقی بر این باور است که برای مبارزه با مواد مخدر در کشور باید به مهار عرضه توجه کرد.
وی اظهار کرد: مواد مخدر موضوعی است که روی آن اجماع جهانی وجود دارد و حتی از مبارزه با تروریست اتفاق نظر بیشتری روی آن وجود دارد.
به گفته قربانی، ما در بحث مبارزه کمترین توفیق را داشته ایم، پلیس و قوه قضاییه در خصوص موضوع هایی مانند اشرار و ترافیک موفق بوده اند، ولی در زمینه مبارزه با مواد مخدر توفیق کمی داشته اند.

۴۰۰۰ شهید و ۱۲ هزار جانباز
علی مویدی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا نیز یکی دیگر از کارشناسان برنامه «مناظره» بود. او معتقد است که اولویت باید مهار عرضه مواد مخدر در کشور باشد.
وی با بیان این که عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر در جهان زبانزد است، ابراز کرد: ما در مهار عرضه مواد مخدر الگو هستیم، ما در راه مبارزه با مواد مخدر ۴۰۰۰ شهید و ۱۲هزار جانباز داشته ایم.
در ادامه مناظره مستشار دیوان عالی کشور با اشاره به این که نیروی انتظامی اقدامات خوبی داشته، اما رضایت کاملی در خصوص انسداد مرزها ندارد، بیان کرد: آنها اعتقاد دارند باید در این بخش اعتبارات تخصیص پیدا کند.
معاون کاهش تقاضا و مشارکت های مردمی ستاد مبارزه در مقابل این اظهار نظر تاکید کرد: ما می توانیم جلوی توزیع مواد مخدر در زندان ها را بگیریم.
به نظر می رسد بین مسئولان کشور برای مبارزه با مواد مخدر اجماعی وجود ندارد، بر این اساس باید تاکید کرد که برگزاری چنین نشست هایی می تواند سبب مطرح شدن مشکلات موجود شود و کارشناسان به هدفی واحد دست پیدا کنند، زیرا تا زمانی که در این حوزه نتوان هدفی مشخص را پیگیری کرد، به طور حتم مبارزه با مواد مخدر راه به جایی نخواهد برد. افزون بر این مسئولان کشور باید بودجه ای را برای فرهنگ سازی، ایجاد اشتغال و فراهم شدن امکانات تفریحی برای جوانان و خانواده ها در نظر بگیرند، زیرا مواد مخدر صنعتی این روزها در کشور تولید شده و با مسدود کردن کامل مرزها نیز نمی توان میزان عرضه را کاهش داد، بنابراین کاهش تقاضا که فقط با آگاه شدن خانواده ها و جوانان شدنی است، می تواند در این زمینه موثر باشد.

۸۰۰ هزار قاچاقچی مواد مخدر مصرفی معتادان کشور را تامین می کنند در ابتدای مناظره، حمیدرضا جلایی پور، جامعه شناس و دانشیار گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران، گفت: سوال اینجاست که چرا آمار معتادان در کشور بالارفته است. جلایی پور ادامه داد: به نظر من بزرگ ترین نهادها و سازمان های کشور حاکمیتی است و …

این بازبینی را بررسی کنید

رای کاربر: اولین نفر !
0

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا